jako papağan sahiplendirme - Nerdehani.com , Ücretsiz ilan ver , ücretsiz ilan siteleri , sahibinden ilan ver
Nerdehani.com , Ücretsiz ilan ver , ücretsiz ilan siteleri , sahibinden ilan ver

denizmotorum

denizmotorum deniz motorları tekneler,şişme botlar
İlan Detayları
Konumu
İlan No :38255

jako papağan sahiplendirme

 • jako papağan sahiplendirme
 • jako papağan sahiplendirme
 • jako papağan sahiplendirme
 • jako papağan sahiplendirme
 • jako papağan sahiplendirme
 • jako papağan sahiplendirme
 • jako papağan sahiplendirme
 • jako papağan sahiplendirme
 • jako papağan sahiplendirme
 • jako papağan sahiplendirme
 • jako papağan sahiplendirme
 • jako papağan sahiplendirme
 • jako papağan sahiplendirme
 • jako papağan sahiplendirme
 • jako papağan sahiplendirme
0,00 TL
Muğla / Fethiye / Fethiye / CUMHURİYET MAHALLESİ
İlan Tarihi
 28 Kasım 2015
Yaşı
 0 - 3 Aylık
Cinsiyet
 Erkek
Kimden
 Sahibinden
Önceki İlanSonraki İlan
İletişim Bilgileri
Emin Kıvrak

Üyelik Tarihi 28 Kasım 2015
İş
02526145176

Cep
05334982266
  Üyenin Mağazası   Diğer İlanları  Favorilerime Ekle  Mesaj Gönder  İlanı Yazdır  İlan ile ilgili şikayetim var
İlan Açıklaması

Jako Papağan Hakkında Bilgiler

Jako papağan - Gri Papağan Konuşturma Eğitimi, Bakımı

 
 
African Grey Parrots (Psittacus erithacus erithacus)

African Grey Parrots (Psittacus erithacus erithacus)

 

Son zamanlarda en ilgi çekici kafes kuşlarından biri olma özelliği taşıyan Afrika Gri Papağanıdır. Amazon Papağanı olarak da bilinen bu cinsin bir çok farklı rengi olan diğer amazon papağanlarına kıyasla konuşma özelliği çok daha üstündür. Diğer Afrika papağanları daha güzel ve renkli olmalarına karşın daha az konuşkandırlar. Gri papağanlar öyle yeteneklidirler ki, bir çok yetiştirici kendi kuşlarını sahiplerinin seslerini çok iyi taklit ettiklerini, ses tonuyla dahi aynı olduğunu vurgularlar. Öyle ki bir babanın sesiyle konuşan papağan adamın oğlunu kandırabilmiştir. İnsanları da bu kadar iyi kandırabilecek kadar taklit güçleri olması onları iyice popüler kılar.

 

Gri papağanlar çoğunlukla Güney Amerika, Asya,Avustralya ve Afrikadan getirilirler. Bir erkek Afrika papağanı genelde bir güvercin boyutlarındadır. Dişi daha da ufaktır. Vücut gri, erginde kuyruk açık kırmızı, ergin olmayanlarda koyu kırmızı bir renk tonu hakimdir. Bir yaşın altında ise gözler siyah renkteyken 1 yaşından sonra griye ve en son sarımsıya döner. Normalde 20-25 yıl bazen de 70 li yaşlara kadar yaşayabilirler.

 

Beslenme: Doğada meyve ağaçlarında beslenmeyi severler. Zeytin ağaçlarını meyvelerini, katı yumurtayı, sütlü kuru ekmek parçalarını, haşlanmış patatesi, mısır ve tuzsuz ayçekirdeklerini, fıstık, yulaf, buğday, pirinç, kara buğday, arpa, sorgum ve fındık gibi yemleri sevmektedir. Cold live oil, wheat germ oil gibi değişik preperatları petshopunuza sorunuz. Beslenme iyi olursa sağlığı da o derece iyi olacaktır. Yeşilliklerden marul yıkanmış olarak tercih edilmelidir. Maydonaz aşırı ishal yapabileceğinden verilmez. Dışardan vereceğiniz değişik yiyecekler genelde birdenbire çok miktada verilmemelidir. Az miktarlarda denenmeli, fazlası yine ishale neden olabilir.

 

Petshoplarda karma ve vitaminli özel papağan yemleri(kapalı ambalajlarda) tavsiye edilir. Bunların dışında evde yine sevdiği meyvelerle (hijyene dikkat edilerek) beslenebilir. İçme suyu hergün yenilenmeli, altlığı mutlak değiştirilmeli, bilinen dezenfektanlar kullanılmamalıdır.

 

Çiftleşme dönemi: Eylül- Temmuz arasıdır, 4-5 yumurta yaparlar, 65 derce fahrenayt altında ısı olmamalıdır. Satın alırken eksik parmak olmamasına, gözlerin canlı ve hareketli olmasına, kanatlarının dengede ve düşük veya kabarık olmamasına dikkat edilmelidir. Ve aldıktan sonra çok korunaklı bir yolculuk kafesi ile taşınmalı, ısıya dikkat edilmeli, havalandırmalı kafes olmalıdır.

 

Eğitim: Eğitim konusu her zaman sabırla olmalıdır. Bir haftada öğrenmesini beklemeyin. İlk gün ışık alan, cereyansız, sakin bir odada kalsın. Ortama alışmasını bekleyin. Tek kişi ilgilensin. Yemek su düzenli her gün yenilenmelidir. Yumuşak güzel sözlerle alışması sağlanmalı, asla ele size alışmadan almaya, tutmaya kalkışmamalı. Kısa kelimeler seçilmeli konuşurken ki kolay öğrensin. İsmi de kısa olmalıdır. El kafesde 15 dak dan fazla tutulmamalı. Size alışmaya başladıktan sonra aile ile de tanışmaya başlar. Yavaş yavaş ele alışmaya başladıkça dışarı da çıkarmaya başlanabilir. Elde tutulan uzun bir tünek sopa vasıtasyla dışarda olmaya alışabilir. Eğitim birebir olmalıdır. Dil kesme vb. saçma tavsiyelere kulak asılmamalıdır. Bunlar hayatını tehlikeye atan yanlış inançlardır. Sevdiği yiyecekleri elden açken uzatmak en iyi alıştırma metodlarındandır.

 

Oyuncaklar:    Zil, ayna, çeşitli merdivenler.

 

Kafes ve ortam: 65 derece fahrenayttan düşük olmamalıdır ortam ısısı. İyi ışık alan, cereyansız bir ortam olmalı, cereyanın çok ani ölümlere neden olduğu unutulmamalıdır. Ortamda boya,gaz, duman sirkülasyonu olmamalı olmamalı, zehirlenebilir. Kafesler olabildiğince büyük olmalı,içine kanat çırpabilmeli. Paslanmaz çelikden yapılmış olabilir. Gaga taşı muhakkak olmalı,karışık kaliteli yemler verilmeli. İçme suyu ve hijyene daima özen gösterilmeli, oymalı, tahta vb.. kafes ve oyuncaklar tercih eilmemelidir. Çünkü bunlarda hijyeni korumak zorlaşır.

 

Sağlık: Papağanınız uçmak istemediği zaman, çok kabardığı, kuyruğunun düşük olduğu, köşesinde devamlı uyumak istediği zamanlar hasta demek olabilir. iştah azalması, öksürüp hapşırması ve sulu ishal tehlikeli bir durumdur. Zaman kaybetmeden veteriner hekime götürülmelidir. Kuşlar ve özellikle papağanlar hassas canlılardır. Şiddetli ishalde bir gün içinde bile öldürebilir. Dış bakıda görebilecek tümörler, parazitler -kene,bit, kırmızı böcek(mayt), kurt- olabilir. Yine veteriner hekime danışılmalıdır. Kendi kendine tüylerini yolabilir. Psikolojik problemler gelişebilir. Hasta hayvan için 104 fahrenayt derece kafes ortamı uygundur. Taşıma kapları 85 fahrenaytın altında olmamalıdır. Isıtma için infraruj lambalardan yararlanılır. Taban ve su daima temiz olmalı.

 
 
Timneh mi yoksa Kongo mu almalıyım?
 

 

 

 

 

Bilinenin aksine her iki gri papağan türü arasında dış görüntü dışında herhangi bir farklılık yoktur. Kongoların daha gösterişli olması nedeniyle daha yüksek fiyatlara satıldığı bilinmektedir ancak iddia edilenin aksine Timneh papağanların konuşma yeteneği de an az bir Kongonunki kadardır. Piyasada Timneh papağanların Kongo papağanların yavrusu olarak satıldığı ve kuyruk renginin zamanla açılarak kırmızıya dönüşeceğini iddia ederek konuyla ilgili fazla bilgisi olmayan insanların dolandırıldığı bilinmektedir. Dolayısıyla papağan alırken bu hususa dikkat edilmesinde fayda vardır.Aşağıdaki resimde iki türün en belirgin özelliği olan kuyruk tüyleri gösterilmiştir. 

 

 
 

 

Solda bir kongonun sağda ise bir timnehin kuyruk tüyü görülmektedir.

 

 

 

 

Gri papağanın yaşını nasıl anlayabilirim?

 

Gri papağanların gözleri yavru iken tamamıyla siyah iken yaşlarının ilerlemesiyle irislerinin etrafı renk olarak açılır ve 3 yaşının ardından tamamıyla sarı renge kavuşur.

 

Bu yaştan sonra bir gri papağanın yaşını belirlemek neredeyse imkansızdır

 

zira 3 yaşındaki bir gri papağan ile 30 yaşındaki bir gri papağanın görüntüsü hemen hemen aynıdır.

 

 

 

 

Yukarıda soldan sağa olmak üzere birkaç aylık, 1 yaşında. 2 yaşında ve

 

3 yaş ve üstü bir papağanın göz rengi gösterilmiştir.

 

 

 

 


   

 

 

 

Gri papağanımın cinsiyeti nedir?
 

 

 

Bazı dış emarelerden tahminler yapılabilse de %100 doğru sonuç için DNA testi veya endoskopi gerekmektedir. Ülkemizde henüz yapılamayan DNA testi için birkaç adet göğüs tüyünün veya 2-3 adet kanat tüyünün posta yoluyla yurtdışına gönderilmesi gerekmektedir. Testin toplam maliyeti yaklaşık 40-50 Avro civarındadır. Maliyetin yüksek olması sebebiyle yetiştirmeyi düşünmeyen papağanseverler için cinsiyet tahlili fuzuli bir harcama olarak görülebilir. 

Endoskopi papağanın cinsiyetinin yanı sıra yaş ve üreme bilgilerini (yaş, kısırlık, yumurtlama sayısı vb.) de sağladığından daha avantajlıdır. Ancak ülkemizde bu konuda uzman veteriner hekimlerinin bulunmayışı bu yöntemin kullanımını imkansız hale getirmektedir. Dış emarelerle cinsiyet tahmini aşağıdaki şekilde yapılmaktadır. 

Dişi jakoların özellikle 4-5 cm’ye kadar olan kuyruk tüylerinin uç kısmında çok dikkatli bakıldığında farkedilebilen gümüşi bir renk vardır oysa erkek jakoların kuyrukları tamamen kırmızıdır. 

 

 

 

 

 

DNA testi ile dişi olduğu tespit edilen bir jakonun kuyruk tüyleri görülmektedir.

 

Jako Papağanı Yavrusu Gelişim Aşamaları

jako papağan yavrularının yumurtadan çıkışı
jako papağan yavrularının yumurtadan çıkışı
jako papağan yavrusu 10 günlük iken
jako papağan yavrusu 16 günlük iken
jako papağan yavrusu 24 günlük iken
jako papağan yavrusu 31 günlük iken
jako papağan yavrusu 6 haftalık iken
jako papağan yavrusu 8 haftalık iken
jako papağan yavrusu 9 haftalık iken
jako papağan yavrusu 1 yaşında iken
jako papağan yavrusu 2 yaşında iken
jako papağan yavrusu 3 yaşında iken

2085 Kişi Tarafından Görüntülenmiştir.

nerdehani.com'da Yer Alan Kullanıcıların Oluşturduğu Tüm İçerik, Görüş Ve Bilgilerin Doğruluğu, Eksiksiz Ve Değişmez Olduğu, Yayınlanması İle İlgili Yasal Yükümlülükler İçeriği Oluşturan Kullanıcıya Aittir.Bu İçeriğin, Görüş Ve Bilgilerin Yanlışlık, Eksiklik Veya Yasalarla Düzenlenmiş Kurallara Aykırılığından nerdehani.com Hiçbir Şekilde Sorumlu Değildir. Sorularınız İçin İlan Sahibi İle İrtibata Geçebilirsiniz.