SUN SHIELD GÜNEŞ YANIĞI ÖNLEYİCİ

Fotoğraflar yükleniyor

116
İlan No 2139
İlan Tarihi 9 Mart 2019
Durum Sıfır

Cevizde Güneş Yanıklığı ve Sun Shield Uygulaması

Meteoroloji tarafından bildirilen hava sıcaklığının 35°C’yi aşması durumunda, ceviz meyvesinin direk güneş ışığı alan bölümlerinde, güneş ışığına maruz kalmaktan dolayı güneş yanıklıkları oluşur. Çünkü hava sıcaklığının 35°C olduğu durumda ceviz meyvesi yüzeyindeki sıcaklık yaklaşık  45°C-50°C’leri bulur.

Ceviz meyvesi üzerindeki güneş yanıklığı kendisini önce kabuk üzerindeki  sarı ve açık kahverengi lekeler oluşmasıyla gösterir. Sıcaklıkların sürekli yüksek seyretmesi durumunda, bu lekeler zamanla içe doğru yayılır, koyu kahverengi veya siyah renkli yaralanmalara dönüşür. Meyve olgunlaşma evresinin aşamalarına bağlı olarak meyve ya tümüyle kaybedilir ya da meyvenin pazar değerini düşüren kararmış iç oluşumu gözlenir.

Ceviz bitkisindeki güneş yanıklığı zararı sadece meyve ile sınırlı olmayıp, sıcaklık stresinin su stresi ile de birleşmesi durumunda yapraklarda da bronz ve kahverengi renkli lekeler oluşmaya başlar ve yapraklarda kavruk bir görünüm gözlemlenir.

Güneş yanıklığının oluşturduğu bu yaralar bakteriyel ve mantari hastalıklar içinde davetiye çıkarır. Birçok mantar bu yaralardan içeri girerek gelişmeye başlar ve zararın boyutları daha da artar. Üstelik bazen ceviz antrokozu ve güneş yanıklığı ayırt edilemeyecek kadar birbirine benzer belirtiler oluşturur.  Cevizdeki güneş yanığı zararı yetiştirilen bölge ve hava koşulları durumuna bağlı olarak  %30-%40’ları bulabilir.

Aşağıdaki resimde meyve, yaprak ve iç kısmında güneş yanıkılığının çeşitli zararları görülmektedir.

Özelikle yazın en sıcak günlerinde saat 11.00-16.00 arası meyve yüzey sıcaklığının en fazla arttığı zamanlardır.

Bu yüzden ceviz bitkisinde güneş yanıklığı mücadelesinde, mevsime göre hava durumu iyi takip edilmeli ve güneş yanıklığı zararını artırıcı su stresinin önüne geçecek dikkatli bir sulama programı uygulanmalıdır.

Güneş yanıklığı zararına karşı önlem olarak, büyüme sezonunun daha ilk evrelerinde meyveler daha bilye büyüklüğünde iken, yapılacak Sun Shield  uygulaması, bitki yüzeyinde ince beyaz bir film tabakası oluşturarak, meyve yüzey sıcaklığını düşürmenin yanında, aniden bastıran sıcakların neden olabileceği meyve dökülmesini de önler.

Hem maliyeti düşük hem de sıradan ilaçlama ekipmanları ile uygulanabilecek bu yöntem, ucuz ve etkili bir çözüm yöntemi olması yanında bazı zararlılara karşıda kaçırıcı ve uzaklaştırıcı etkiye sahiptir. Bitki yüzeyini kaplayan mikron büyüklüğündeki beyaz parçacıkların her biri yansıtıcı bir ayna gibi davranıp bitkilerinizi güneşin zararlı

ışınlarından korur. Bu türden bir uygulama yapılmış meyve üzerinde meyve yüzey sıcaklığı yaklaşık 4°C - 8°C arası düşmektedir. Kaolin kili uygulanmış ağaçlarda %20-30 oranında daha iri meyve elde edilir, cevizin meyve iç kalitesi yükselir ve daha fazla beyaz iç elde edilir. 

Kaolin kilinin koruyuculuğu sadece güneşin kavurucu ve yakıcı etkisiyle sınırlı olmayıp, ceviz yeşil kabuk sineği (Rhagoletis completa ) ve ceviz iç kurdu(Cydia pomonella) türünden zararlıların verdiği zararlar kaolin kili sayesinde önemli oranda düşmektedir. Kaolinin kili bu türden zararlılara kaçırıcı ve uzaklaştırıcı etkide bulunarak bunların meyve üzerine yumurta bırakmasını etkilemektedir.

Narda Güneş Yanıklığı ve Sun Shield Uygulaması

Son yıllarda üretimi giderek artan nar yetiştiriciliğinde, sıcaklık stresinden kaynaklanan güneş yanıklığı zararı ciddi bir sorun olup pazara sunulan meyve kalitesini ve miktarını oldukça düşüren bir etmendir.

 

Dış ortamda gölgede ölçülen sıcaklık ile (meteoroloji raporları gölgede ölçülen sıcaklığı temel ölçü olarak kullanırlar)  meyve yüzey sıcaklığı arasında, yaklaşık10°C-18°C fark vardır. Nar meyvesi yüzeyindeki sıcaklık 41°C ‘yi aştığı durumlarda güneş yanıklığı zararı oluşmaya başlar. Nar yetiştiriciliğinin yaygın olduğu bölgelerimizde özellikle temmuz ve ağustos aylarında hava sıcaklığı 40°C‘leri bulmakta ve zaman zaman bu sıcaklık değerlerininde üzerine çıkmaktadır. Meyve yüzeyindeki sıcaklık bu türden hava koşullarında 50°C’lerin üzerine çıkmaktadır.

Olgunlaşma döneminde, özellikle saat 11.00-16.00 arasında yoğun sıcaklığa maruz kalmaktan dolayı, koyu renkli nar meyvelerinde meyvenin güneşe bakan tarafındaki kabuk yüzeyi yanmaktadır. Yanmış bölgedeki dokularzamanla ölmekte, kabuk koyu kahverengi veya siyah bir renk almakta ve zamanla bu bölge üzerinde küçük çatlaklar oluşmaktadır. Güneş yanıklığı zararı bahçenin güney ve güneybatıya bakan bölümlerinde daha çok görülmektedir. Üstelik güneş yanıklığı zararı sadece meyve kabuğuyla sınırlı kalmayıp, meyve yüzeyindeki bu kahverengi veya siyah bölgenin altındaki tanelerde yeterince olgunlaşamamakta ve bu türden bir zarar görmüş meyvede taneler çok küçük ve beyaz renkli olmaktadır. Bu türden bir zarar, nar meyvesi bıçakla kesildiğinde açık ve net olarak görülür.

Aşağıdaki resimde, nar meyvesi üzerinde çeşitli türden güneş yanıklığı zararı görülmektedir.

 

Güneş yanıklığı nedeniyle dış kabuk yüzeyinde oluşan küçük çatlaklar, su stresi ile birleşince narda meyvenin pazar değerini tümüyle kaybettiren meyve çatlamasıoluşur. Sürekli yüksek sıcaklıkla seyreden günlerin sayısının artması durumunda, meyvedeki bu çatlamalar meyve olgunlaştıkça daha da artmaktadır. 

 

 

Bütün bu zararlar nar meyvesinin pazar değerini düşürmekte tüccar bu türden ürünü almamakta ve tarlada çürümeye bırakmaktadır. Yeterli önlem alınmazsa bu türden zarar %30-%40’ları bulmaktadır.

 

Narda güneş yanıklığı mücadelesinde, mevsime göre hava durumu iyi takip edilmeli ve güneş yanıklığı zararını artırıcı su stresinin önüne geçecek dikkatli bir sulama programı uygulanmalıdır..

 

Ancak hem gölgeleme hem de sisleme yöntemi ekonomik olarak maliyeti yüksek uygulamalardır ve uygulama için özel ekipman gerekmektedir. Oysa büyüme sezonunun daha ilk evrelerinde, Sun Shield  meyve üzerinde ince beyaz bir film tabakası oluşturacak şekilde uygulama yapılabilir.

 

Aşağıdaki resimlerde kaolin kili uygulaması yapılmış nar bahçeleri görülmektedir.

 

Hem maliyeti düşük hem de sıradan ilaçlama ekipmanları ile uygulanabilecek bu yöntem, ucuz ve etkili bir çözüm yöntemidir.  Bu türden bir uygulama yapılmış meyve üzerinde meyve yüzey sıcaklığı yaklaşık 4°C - 8°C arası düşmektedir. Bu sayede meyvenin sıcaklık stresine girmesi engellenmekte ve pazara sunulabilir kaliteli ürün miktarında %20-%30 oranında artış gerçekleşmektedir.

 

 

Kaolin kilinin koruyucu etkisi, hasat sonrası soğuk hava deposundaki saklama sırasında da ortaya çıkmaktadır. Kaolin kili uygulanmış nar meyvelerinde, soğuk hava deposunda saklama sırasında oluşan kayıplar, uygulanmamış meyvelere oranla %3-5 daha az gerçekleşmektedir. Bu ise çiftçiye artı bir gelir olarak dönmektedir.

Yorumlar
358 kez görüntülendi.

Güvenlik İpuçları

 

Satıcıyla yüz yüze görüşmeden kesinlikle para göndermeyin.

Aracı görmeden kapora için para gönderilmesi taleplerini kabul etmeyin.

Tanımadığınız kişilere TC kimlik numarası ve cep telefonu numaraları kullanılarak yapılabilen para transferlerini gerçekleştirmeyin.

Para ödemesi ile ürün teslimini (araç devir işlemini) aynı anda yapın